חדשות

טיפול חדשני למלפורמציית כלי דם בוצע בבית החולים לניאדו

ביחידה לרדיולוגיה פולשנית ב"לניאדו" בוצע לראשונה טיפול בקריואבלציה - שיטת טיפול בגידולים באמצעות הקפאתם והריסתם, במינימום סיכון ותופעות לוואי

קריואבלציה בהנחיית אולטרסאונד ושיקוף ב"לניאדו". צילום: דוברות בית החולים

ביחידה לרדיולוגיה פולשנית בבית החולים לניאדו בנתניה בוצע לראשונה טיפול בקריואבלציה - שיטת טיפול חדשנית המטפלת בגידולים באמצעות הקפאתם והריסתם, במינימום סיכון ותופעות לוואי. הטיפול בוצע למלפורמציה וסקולרית – כלי דם בלתי תקינים הגדלים בצורה בלתי מבוקרת ומייצרים סיבוכים משמעותיים הפוגעים באיכות החיים - בשוק של מטופלת.

מלפורמציה וסקולרית היא תופעה שממנה סובלים כ-4% מקרב האוכלוסיה. מדובר בגדילה מואצת ובלתי תקינה של כלי דם, ללא צורך. כלי הדם מייצרים פגיעה משמעותית באיכות החיים עם תופעות של כאבים, הגבלה בתנועה ולעיתים אף בתפקוד הבסיסי של המטופלים.

הגדילה הבלתי תקינה של כלי הדם מושפעת משינויים הורמונליים וגדלה במקביל לכל שינוי הורמונלי משמעותי כגון הריון והנקה. הטיפול לתופעה זו כולל שילוב של סגירת כלי הדם העורקיים המזינים את כלי הדם הבלתי תקינים, במידה שקיימים, וכן הזרקה ישירה של אלכוהול לתוך כלי הדם המורחבים והבלתי תקינים לצורך הריסתם ומניעת גדילתם. הסכנות הכרוכות בהזרקת האלכוהול הן דליפה וזליגה של האלכוהול לרקמות הסמוכות לתהליך או לכלי דם תקינים, מה שעלול לגרום לפגיעה באיברים תקינים הנמצאים בסמוך כגון שרירים, עצבים ועור.

קריואבלציה מבוצעת כבר במספר מרכזים רפואיים ברחבי העולם ונעשה בה שימוש נרחב בהרס גידולים באיברים שונים - בכליות, בריאות ברקמות רכות ועוד. בשיטת טיפול זו, לאחר החדרת מחט ייחודית לתוך כלי הדם הבלתי תקינים דרך חור זעיר בעור, באמצעות הזרקת גז בתוך המחט, נוצר סביבה כדור קרח המותאם לגודל הרצוי וגורם להרס הרקמה בתוך כדור הקרח.

הפעולה בוצעה לאחרונה, כאמור, ביחידה לרדיולוגיה פולשנית ב"לניאדו" בהנחיית אולטרסאונד ושיקוף, באישה צעירה המעוניינת להיכנס להריון. החשש להגדלה לא תקינה של כלי הדם והחמרת התסמינים, בעקבות שינויים הורמונליים המתרחשים בהריון, מנע ממנה את האפשרות הזו.

ד"ר אחיהוד בנדט, שביצע את הפעולה עם ד"ר אלכסנדר בלינקי, מסר: "המטופלת מוכרת לנו זמן רב. היא סובלת מכאבים כרוניים שלא נעלמו גם לאחר ביצוע צנתור לסגירת העורקים המזינים את האיזור הבעייתי. הטיפול מפחית משמעותית את הסיכונים הכרוכים בפעולה באמצעות אלכוהול. ניתן לשלוט בצורה מדויקת על התפשטות הקרח ובכך למנוע נזקים לאיברים סמוכים ולהגן על העור ושלמותו.

"בטיפול בכלי דם אנו עוסקים בשיפור איכות החיים ולא בפתרון גורף. לצערנו, עד כה לא נמצא פתרון שימנע לחלוטין התקדמות והחמרה בעתיד, לאורך שנות חייה הרבות של המטופלת. לאור כך, יש צורך לבצע פעולות בפרופיל בטיחות גבוה המאפשר השגת תוצאות קליניות ארוכות טווח במינימום סיבוכים ושניתן לחזור עליהן מספר פעמים, היות שאנו צופים כי בעתיד תזדקק המטופלת לעבור טיפולים נוספים. לשמחתנו, עומדת בפנינו כעת האופציה של טיפול בקריואבלציה בנגעים מסוג זה".

קונסולת השליטה בפעולה הפולשנית, מתוצרת חברת Boston Scientific, מיובאת לישראל על ידי חברת מדטכניקה.

נושאים קשורים:  קריואבלציה,  חדשות,  המרכז הרפואי "לניאדו",  מלפורמציה וסקולרית,  ד"ר אחיהוד בנדט,  ד"ר אלכסנדר בלינקי
תגובות