חדשות

מחסור חמור ב-PET-CT בצפון הארץ ובדרומה בגלל תקנות מגבילות

בשל רגולציה המגבילה את מספר המכשירים הרפואיים המתקדמים לאבחון סרטן, בצפון הארץ משרת מכשיר PET-CT אחד כ-1.5 מיליון תושבים בעוד בתל אביב מכשיר אחד לכל 363 אלף איש

מכשיר PET/CT ב"הדסה" עין כרם (צילום: "הדסה")

נתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוצגו בדיון שהתקיים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, מצביעים על מחסור חמור במכשירי ההדמיה PET-CT בצפון הארץ, במחוז חיפה ובדרום. המחסור במכשירים אלה מורגש בקרב מטופלים הזקוקים לבדיקות בציוד זה – בעיקר לגילוי מוקדם של סרטן - הנאלצים להמתין להם שבועות ארוכים, אולם בשל תקנות המגבילות את מספר המכשירים הללו לכל אזור, משרד הבריאות לא יכול לפי שעה לאשר רכש נוסף.

לוועדה נמסר כי במחוז ירושלים יש מכשיר PET-CT אחד לכל 290 אלף תושבים, באזור תל אביב מכשיר אחד לכל 363 אלף אבל בצפון מכשיר אחד משרת 1.469 מיליון תושבים. באזור המרכז היחס הוא מכשיר אחד ל-1.1 מיליון תושבים, בחיפה מכשיר אחד ליותר ממיליון תושבים ובדרום הארץ אחד ל-665 אלף.

כאמור, עיקר השימוש במכשירים אלה הוא לצורך אבחון גידולים ממאירים. בישראל כולה מופעלים כיום 14 מכשירי PET-CT ועוד חמישה מצויים בתהליכי רכישה, מסר משרד הבריאות. תקנות בריאות העם מגבילות את מספר המכשירים הרפואיים המתקדמים הללו וניתן לרכוש מכשיר אחד לכל 475 אלף תושבים. לפיכך, לאחר השלמת רכישת 19 המכשירים, יהיה בישראל מכשיר אחד לכל 481 אלף נפש בממוצע ולא ניתן יהיה לקנות מכשירים נוספים לפי חוק.

חמשת מכשירי ההדמיה החדשים שבהליכי רכישה מיועדים לבתי החולים שיבא בתל השומר, המשפחה הקדושה בנצרת, רמב"ם, בני ציון וכרמל בחיפה.

רוני בלנק ממרכז המחקר והמידע של הכנסת אמר בדיון בוועדה: "כיום יש פער ברור בין המחוזות השונות במספר המכשירים לנפש והנתונים מחישים זאת". ח"כ אופיר כץ (ליכוד), שיזם את הדיון בנושא, הביע תרעומת: "הנתונים מרתיחים. זה פרמטר נוסף שממחיש עד כמה קיים פער בין הצפון והדרום לבין תל אביב ומרכז הארץ. תושבי הפריפריה מחכים זמן רב יותר לבדיקות מתושבי תל אביב והמרכז, נאלצים לנסוע לבדיקות חיוניות אלו מרחקים ארוכים ואף לוותר על טיפולים בגלל המחסור במכשור הזה באזור מגוריהם".

בדיון מסרה ד"ר אורלי ויינשטיין, ראש חטיבת בתי החולים בשירותי בריאות כללית, כי הקופה נקטה בפתרון זמני כאשר ביוזמתה העבירה את הרשיון ל- PET-CT שאמור היה להיות מוצב בבית החולים העמק לבית החולים כרמל בחיפה עבור מבוטחיה באזור זה ובצפון.

בכל מחוז הצפון קיים מכשיר אחד - בצפת. לפי תקנות בריאות העם, נמסר בדיון, מחוז הצפון זכאי לשלושה מכשירים. משרד הבריאות אישר רשיונות לשני מכשירים נוספים עבור אזור הצפון, מהם אחד לבית החולים העמק אבל הנהלת הכללית החליטה להעבירו את המכשיר ל"כרמל" וכך באזור חיפה יהיו ארבעה מכשירים. ד"ר ויינשטיין ציינה כי הנושא הזה מצוי תחת רגולציה כבדה של משרדי הבריאות והאוצר.

נושאים קשורים:  PET-CT,  רגולציה,  משרד הבריאות,  פריפריה,  אבחון סרטן,  חדשות,  מכשור רפואי
תגובות