הודעות רשמיות

משמעות הסכם השכר שנחתם לרפואה הגרעינית

דגשים מישיבת הנהלת הר"י עם יושבי-ראש האיגודים המדעיים

12.09.2011, 16:56

השתתפתי בישיבה שקיימה הנהלת הר"י עם יושבי ראש איגודים מדעיים. הוצגו בפננו פרטי ההסכם על ידי אנשי מקצוע ובוצעה גם השוואה של הסכם זה להסכמים קיבוציים אחרים שנחתמו עם סקטורים אחרים במשק.

לא אוכל לפרט במכתב זה את כל תוכן הפגישה אבל ברצוני להדגיש שרבים מהמשתתפים הגיעו למפגש עם ביקורת קשה על ההסכם ויצאו ממנו עם הרגשה הרבה יותר טובה ועם אמון בהנהגת הר"י.

אי השקט, התסכול וביקורת הקשה כלפי ההסכם וכלפי התנהלות הר"י נובעים במידה רבה מדיסאינפורמציה קשה ומרמת ציפיות בלתי ראלית. כשיושבים בשקט ובוחנים את פרטי ההסכם עם אנשי מקצוע אפשר להגיע למסקנה שמדובר בהסכם טוב ושלא ניתן היה להגיע לטוב ממנו כיום במשק הישראלי. זו המסקנה אליה הגיעו מרבית יושבי ראש האיגודים שהשתתפו בפגישה. היה גם קונצנזוס שהנהלת הר"י נכשלה בשיווק ההסכם ובהסברתו.

לגבנו, רופאים ברפואה גרעינית הסכם זה מתקן עיוותים היסטורים והשיפור בהשתכרות שלנו צפוי להיות גבוה יותר מאשר במרבית המקצועות האחרים מהטעמים הבאים:

1. הוכרנו כמקצוע מיוחד (כמו מקצועות אחרים שקיבלו תואר זה בעבר למשל רפואה פנימית) והוכרנו כמקצוע במצוקה מקבוצה ב. עבור כל אחד מהגדרות אלו אנו צפויים לקבל תוספת ברוטו של 1187 ש"ח . בשל כך למעשה אנו מקבלים תוספת כפולה בהשוואה למרבית המקצועות במצוקה. תוספת זו נכנסת לחישוב ערך ההשתכרות היומית ולכן יש תגרום גם לעליה משמעותית בסכומים שנקבל עבור כוננויות, תורנויות ופנסיה.

2. מומחים שאינם מנהלים (דרגות 4-6 ובכלל זה גם מומחים ברפואה גרעינית) יקבלו בנוסף גם סכום של 10 שעות נוספות גלובליות שיתווסף לשכר הבסיסי ולא יתקזז בימי חופשה או השתלמות.

3. רופאים בפריפריה יקבלו בנוסף להטבות אלו גם את התוספת הייעודית שהוקצבה לפריפריה.

4. מועמדים להתמחות ברפואה גרעינית (כמו ביתר המקצועות במצוקה) יהיו זכאים למענק חד פעמי של עד 300,000 ₪ (לא רק עבור התמחות בבתי חולים בפריפריה). לאה ופנר ציינה (ואני מקווה שהבנתי אותה נכון) שלמענק זה יהיו זכאים רטרואקטיבית גם מתמחים שהחלו התמחותם החל מ 1.1.2011. אם יש כאלו הייתי מציע לפנות להנהלת הר"י כדי לברר זכאות.

5. 70% מתוספות אלו ינתנו במהלך ה-3 שנים הראשונות להסכם והשאר יפרס על פני 4 שנים נוספות.

6. תוספות אלו הן מעבר לתוספת שכר כללית בשעור של 32% אשר תתפרס על פני 7 שנים אשר תינתן לכלל הרופאים.

7. 15% מסך המומחים שאינם מנהלים בשרותי בריאות כללית ובשרות המדינה יוכלו לקבל מינוי של מנהלי שרות עם תמורה כספית של 10 עד 30 כוננויות על. ערך כוננות על כזו הוא 50% מערך כוננות על של מנהלי מחלקות ויחידות.

8. רופאים ברפואה גרעינית יהיו זכאים ל-10 ימי חופשה נוספים.

נושאים קשורים:  הודעות רשמיות
תגובות
 
מוטי לורברבוים
12.09.2011, 17:30

בפגישה של מנהלי מחלקות מכל הארץ בבית החולים איכילוב לפני מספר ימים נאמר לנו כי ההסתדרות הרפואית תכנס את כל ראשי האיגודים כדי לגייס אותם כנגד מתנגדי ההסכם..
נראה כי היא אכן מצליחה..
ההסכם החדש גרוע ביותר- ואין כאן דיסאינפורמציה. המספרים במצגת של ההסתדרות הרפואית הם אחיזת עיניים, והתוספת הממשית תהיה קטנה מאוד.
מריחת ההסכם על פני 9 שנים תשחק אותו לחלוטין. איך לא למדו לקח מההסכם הקודם? הם גם היו מנותקים לחלוטין מהשטח שקרא להם לא לחתום!!
הכנסת שעון הנוכחות תהווה בכייה לדורות וגם ויתור אדיר של ההסתדרות הרפואית ללא כל תמורה. מעכשיו נהפוך לפקידים שמחתימים שעון כל הזמן. לציין כי לשופטים ולסגל האקדמי הבכיר אין כמובן שעון- כי הם לא פראיירים.
התוספת למקצועות במצוקה נחמדה, אבל לא משמעותית בנטו.
שימו לב למאבק המתמחים- היחידים שממשיכים להלחם ואנו מגבים אותם- הם כבר השיגו תוספות שכר ממשרד הבריאות מעבר להסכם- ויש לקוות שהתוספות יהיו רוחביות ויכללו גם אותנו. חשוב מאוד לתמוך בהם!!

בהצלחה לכולנו

צבי בר סבר
12.09.2011, 17:34

שלום מוטי
זכותך להבין דברים כפי שאתה רוצה אבל כבר במשפטים הבודדים שציינת יש הוכחה לדיסאינפורמציה. ההסכם הוא ל -8 שנים מתוך זה שנה אחת היא רטרואקטיבית, כלומר פיזור התשלומים יתבצע על פני 7 שנים ולא 9. עבורנו ברפואה גרעינית מרבית התוספות (70% ) מהתוספות תינתנה במהלך ה-3 שנים הראשונות. התוספת ברוטו לשכר הבסיסי בזכות מקצוע במצוקה ומקצוע מיוחד בפני עצמה אולי לא מרשימה אבל עיקר התוספת תהיה בכך שערך הכוננויות והתורנויות שלנו יעלה בצורה ניכרת עקב הכנסת התוספת הזו לערך היומי. כשבודקים את העליה בגובה שכר הברוטו שלנו בטבלאות שכר המשכללות גם את ערך הכוננויות והתורנויות ניתן לראות עליה מרשימה מאד. בקרוב מאד יהיה סימולטור שכר באתר הר"י כך שכל אחד ואחד יוכל לראות זאת בעצמו. אני לא מאמין שהר"י מפיץ נתונים שקריים מכוונים בסימולטורים האלו.
שעון נוכחות הוא המחיר שהיה צריך לשלם. לידיעתך גם הפרקליטים בשרות המדינה (מקצוע צוארון לבן לא פחות מאיתנו) מחתימים שעון. היה טוב יותר אם אפשר היה בלעדיו אבל מכיון שמדובר בשעון גמיש המאפשר לחלק את 40 השעות השבועיות באופן גמיש ומכין שהשעון יודע להבדיל בין יציאה מבית החולים בתפקיד לבין יציאה אחרת (כך הוסבר לנו על ידי ראש אגף שכר ופרט בשרותי בריאות כללית מר מגיד אברהמי) השד אינו נורא כל כך.

מוטי לורברבוים
12.09.2011, 17:35

נא שים לב כי "סימולטור השכר" מכוון רק ל 2014- כלומר עוד 3 שנים- (את מי מעניין מה יקרה עוד 3 שנים?)
אנחנו רוצים לדעת מה נקבל בעוד חודשיים- שנה- ולזה אין כמובן מחשבון...